Zespoły Śpiewacze

Karolinki z Grabika

  • 23-04-2018
 
W latach  1995-2000  KOŁO GOSPODYŃ  WIEJSKICH  z Grabika  nazywało  się Grabiczanki i w tych  latach  nasze wieńce  dożynkowe zajmowały  I MIEJSCA  NA DOŻYNKACH  GMINNYCH ,POWIATOWYCH , WOJEWÓDZKICH .
Zespół powstał  ponownie  w  lutym  2011r. przy  Kole  Gospodyń  Nowoczesnych  w Grabiku i zmienił nazwę na KGW „KAROLINKI”.

 
Na  początku  zespół  ćwiczył a capella i przy magnetofonie. W czerwcu współpracował z instruktorem  Jerzym Dawidem. Od  sierpnia  2012 r. zespołowi towarzyszy instruktor muzyczny  Leszek  Bawarowski. Mimo krótkiego stażu  ,zespół osiągnął już małe sukcesy. Zespół uświetnił  swoimi występami festyny  gminne, biesiady  śpiewacze ,dożynki, festiwale, również poza granicami własnej  gminy.
W repertuarze przeważają tradycyjne  polskie piosenki ludowe ,niektóre z nowymi tekstami, biesiadne, religijne, patriotyczne. Teksty  układa Teresa Dudzik do znanych  melodii, czasami zespół sięga po teksty p.Danuty Pławińskiej.

Szukanie nowego  repertuaru, regularne próby, mobilizują panie do reprezentowania się wśród innych zespołów. Już w pierwszych miesiącach swojej działalności zespół dał sie poznać szerszej publiczności.
Pierwszym występem był występ w Lipinkach Łużyckich poza konkursem przy magnetofonie ,w kwietniu 2011r.W tym samym miesiącu ,zespół otrzymał nagrodę i wyróżnienie ,w IX Powiatowym Konkursie na Wypieki Ludowe i Plastykę Obrzędowa w Olbrachtowie. W lipcu zespół prezentował sie w Mirostowicach Górnych, Śląska  Piosneczko ,w  sierpniu na święcie plonów w Olbrachtowie .Wójt ufundował dodatkowa pozakonkursowa nagrodę za miniaturę KOŚCIOŁ FARNY p.w. NSPJ z Żar. Dożynkowe cudo zdobyło I MIEJSCE na  dożynkach powiatowych w Łęknicy, wyróżnienie w DĄBRÓWCE  WIELKOPOLSKIEJ NA DOŻYNKACH WOJEWÓDZKICH.
Gratulacje za pomysłowość i wykonanie zespół otrzymał od WOJEWODY LUBUSKIEGO, HELENY HATKA. We wrześniu zespół wystawił wieniec na V JARMARKU WINA I MIODU w Żarach. Wieniec cieszył się dużym zainteresowaniem.8 STYCZNIA 2012r. zespół przekazał  i otrzymał podziękowanie od ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY .W październiku 2011r.zespół zorganizował Dzień Pieczonego Ziemniaka ,zespół współpracuje z biblioteka ,z Zespołem Szkół , Stowarzyszeniem ,Radą Sołecka, wspólnie organizuje Dzień Kobiet ,Seniora ,uczestniczy w debatach .Zespół swoim występem uświetnił Dzień Seniora w Lubanicach na który został zaproszony przez Czerwoną Jarzębinę. W grudniu 2011r. nagroda i wyróżnienie w IV GMINNYM  KONKURSIE BOŻONARODZENIOWYM.W styczniu 2012r. zespół wystąpił na spotkaniu opłatkowym w GRABIKU oraz gościnnie w Dobrochowie .W przebraniu bożonarodzeniowym zespół wystąpił w IV PRZEGLĄDZIE  KOLĘD  I PASTORAŁEK  w Lipinkach Łużyckich .Zespół brał udział  w V POWIATOWYM FESTIWALU PIOSENKI BIESIADNEJ „TU JEST MOJE MIEJSCE ,TU JEST MÓ DOM” w kwietniu 2012r.,w tej samej miejscowości. Specjalna nagroda Wójta za całość prezentacji  w konkursie  na PLASTYKE OBRZĘDOWĄ i WYPIEKI  LUDOWE.  KAROLINKI  brały udział w VII FESTIWALU „MUNDUROWO NA LUDOWO” w maju 2012r, w tym samym miesiącu wystąpiły , w Gościeszowicach, gdzie otrzymały wyróżnienie za debiut, w czerwcu  2012r. zespół brał udział  w  X IV FESTIWALU  POLSZCZYZNY i PIEŚNI  KRESOWEJ - WIELKIE BAŁAKANIE  zespół  otrzymał  wyróżnienie ,a najmłodsza uczestniczka zespołu zakwalifikowała się do koncertu galowego.
W czerwcu 2012 r. zespół w  wiankach z chabrów  zaprezentował się na VI WOJEWÓDZKIM  PRZEGLĄDZIE  PIOSENKI i PIEŚNI RELIGIJNEJ  „ANGELANA” w  Olbrachtowie .W sierpniu w pięknych przebraniach uświetniły swój występ  w VII GMINNEJ BIESIADZIE, w stylu COANTRY w Biedrzychowicach. Wielkim sukcesem było zakwalifikowanie się zespołu do finału XVI FESTIWALU WSPÓŁCZESNEJ KULTURY LUDOWEJ im. JANA IWASZCZYSZYNA w Kamieniu Pomorskim w lipcu 2012r,zespół wrócił z nagrodą , z dyplomem „ZA TWORZENIE ATMOSFERY FESTIWALOWEJ”.
Oprócz udziału w festiwalach zespół był współorganizatorem  festynu w Grabiku .W Siodle na dożynkach  w tym roku, zespół wykonał herb GMINY ŻARY z ziaren tegorocznych zbóż , na dożynkach  WOJEWÓDZKICH   W  SZPROTAWIE otrzymał wyróżnienie. Gościnnie wystąpił na dożynkach PARAFIALNYCH  w SUROWEJ, festynie PARAFIALNYM  w Drożkowie ,na JARMARKU WINA i MIODU w ŻARACH .Przez wakacje zbierał  nakrętki wspólnie z mieszkańcami , na rehabilitacje Oliwierka, dostarczył do Olbrachtowa i otrzymał podziękowania. Obecnie przygotowuje się do zorganizowania wspólnie z biblioteką  ŚWIĘTA  NIEPODLEGŁOŚCI. ZESPÓŁ  PROWADZI   ALBUM  ZDJĘĆ  , ARTYKUŁÓW Z CZASOPISM ,ZBIERA DYPLOMY. Zespół  można  usłyszeć na you tube. Dyskografia /płyta CD z  materiałem  promocyjnym , zrealizowana przez Radio   Zachód.              

SKŁAD  ZESPOŁU:
KRYSTYNA  BURZYŃSKA, PIOTR  CYDZIK, TERESA  DUDZIK, EMILIA  LITWIN, ELŻBIETA  MAKOWSKA, KAROLINA  MAKOWSKA, ZOFIA  MAZUREK, ELŻBIETA  NOWICKA, JAN NOWICKI, JULIA OWAD, WANDA ŻAK.
Akompaniament-LESZEK  BAWAROWSKI .

 
                                        Kierownik  zespołu - TERESA  DUDZIK tel.68 362-06-41
 
                            

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją