Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Warsztaty adwentowe w Miłowicach

Stowarzyszenie Przyjaciół Miłowic zaprasza na pierwsze spotkanie pt. Warsztaty adwentowe. 
Szczegóły na plakacie

Wygraj wyjazd do Brukseli

Ruszyła czwarta edycja konkursu Europa z naszej ulicy. Już po raz kolejny młodzież ze szkół ponadpodstawowych może wygrać wyjazd do Brukseli i spotkanie z europarlamentarzystami. Organizatorką konkursu jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Nabór trwa do 17 grudnia.
 
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
Zadaniem, z którym musi zmierzyć się młodzież biorąca udział w konkursie jest pokazanie związku swojej okolicy, miejscowości, regionu z historią Europy. Może to być reportaż o znanych postaciach, słuchowisko o historycznych budowlach, czy film o związkach lokalnej kuchni z kuchnią któregoś z europejskich krajów. Forma i temat są dowolne i jedynie ograniczone jedynie wyobraźnią młodych ludzi. Celami konkursu są lepsze rozumienie innych narodowości, pokazanie europejskiego dziedzictwa kulturowego i społecznego, a także promocja postawy życzliwości i otwartości.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Do konkursu mogą się zgłosić  uczniowie wszystkich szkół ponadpodstawowych. Ważne jest jednak, aby zgłaszały się zespoły od 4 do 6 osób. Oprócz wartości merytorycznych oceniane będą również umiejętności pracy zespołowej.
Regulamin i szczegółowe kryteria konkursu dostępne tutaj: 

Protokół z konsultacji w sprawie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych

Przedstawiamy protokół z konsultacji w sprawie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.
Dokument znajduje się w załączniku

Załączniki

Jak ochronić drób przed ptasią grypą?

W związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.
 
Poniżej kilka wskazówek
 

Załączniki

Znamy zwycięzców Gminnego Konkursu na Film z Piosenką Patriotyczną

Najwyższe noty jury  otrzymała produkcja klasy VII B ze Szkoły Podstawowej w Mirostowicach Dolnych. Tu decyzja oceniających  była jednogłośna.  Drugie miejsce przypadło klasie VII ze Szkoły Podstawowej w Olbrachtowie, trzecie zaś połączonej ekipie klasy VI i VII z Lubanic.
 
W konkursie do walki o najwyższe trofea stanęło 13 filmów z siedmiu szkół podstawowych Gminy Żary.
- Cieszę się, że niemal wszystkie szkoły zaangażowały się w projekt, bo też było o co walczyć- mówi- Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary.-  Zwycięzcy otrzymają talon o wartości 800 zł, zdobywcom drugiej lokaty przypadnie bon o wartości 600 zł, zaś za trzecie miejsce- 400 zł. Ale były też wyróżnienia, każde po 200 zł.Te przyznano klasie IV z Bieniowa, klasie IV z Sieniawy Żarskiej, oraz klasie IV z Olbrachtowa. Serdecznie gratuluję wszystkim szkołom!
Klasy miały za zadanie nagrać i zmontować film promujący treści patriotyczne. Komisja brała pod uwagę kreatywność uczniów, rozwijanie pasji wokalnych, recytatorskich  i aktorskich. Głównym celem była jednak integracja uczniów po długim czasie lockdownu, ale i praca z mikrofonem i kamerą.  Liczył się pomysł na prezentację klasy, dobór repertuaru, udział wychowawcy, scenografia stroje i wykonanie utworów.
Filmy były różne, od klasycznych produkcji po dość nowatorskie ujęcie tematu. Wszystkim jeszcze raz gratulujemy i już przymierzamy się do ogłoszenia kolejnych konkursów.
W składzie jury zasiadali: Edyta Ciecierska- sekretarz UG  Żary, Lucyna Makowska z promocji UG Żary i Katharina Sokalska z Centrum Usług Wspólnych.
 
 

Życzenia z okazji Święta Niepodległości

Szanowni Mieszkańcy Gminy Żary
Jutro, 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To nasze największe państwowe i narodowe święto, to dzień radości i dumy z odzyskania niepodległości. Na ten dzień czekały pokolenia Polaków. Cieszmy się świętem Ojczyzny wolnej i niepodległej. Dziś na znak pamięci, powiewają biało-czerwone flagi,  a pod pomnikami narodowych bohaterów składamy kwiaty i zapalamy znicze. To radosne święto dla nas wszystkich. Cieszmy się odzyskaną niepodległością, spożytkujmy ją dla dobra Polski i Naszej Małej Ojczyzny.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę Państwu wiele radości i wzruszeń.
                                                                                                                       Leszek Mrożek
                                                                                                                      Wójt Gminy Żary

Badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

Od 12 do 24 listopada Główny Urząd Statystyczny będzie prowadził badanie kontrolne informacji przekazanych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Badanie ma na celu oszacowanie błędu pokrycia i jest podstawowym sposobem oceny danych uzyskanych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Będzie realizowane na próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w 2021 r.
Ankieterzy statystyczni będą kontaktować się telefonicznie, z numeru 22 828 88 88 z pełnoletnią osobą, która w spisie była pierwszym respondentem (reprezentantem mieszkania).
W trakcie wywiadu będą zadawane pytania dotyczące: m.in. miejsca zamieszkania 31 marca 2021 r., poziomu wykształcenia, własności mieszkania, sposobu realizacji spisu. Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r. Każdy uczestnik badania będzie mógł zweryfikować tożsamość ankietera, samodzielnie poprzez stronę internetową spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora).

Dyktando na święto niepodległości

Już w najbliższy czwartek, 11 listopada, odbędzie się największe w naszym kraju dyktando. Do wzięcia udziału zaproszony jest każdy, kto chciałby sprawdzić swoją znajomość ortografii, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla innych. Głównym celem Dyktanda na Święto Niepodległości jest bowiem zgromadzenie jak największej kwoty wsparcia dla potrzebujących. 

W wypełnienie dyktanda naprawdę może zaangażować się każdy, bez względu na wiek czy też plany na ten dzień. Wydarzenie jest bezpłatne i rozgrywane będzie w całości online, więc można dołączyć do niego z dowolnego miejsca na świecie! Wystarczy zgłosić swój udział na stronie wydarzenia:

https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2021

Organizator, czyli serwis Dyktanda.pl, zobowiązał się przekazać złotówkę za każdą osobę, która rozwiąże w dniu 11.11.2021 r. specjalne dyktando, opracowane specjalnie na to wydarzenie przez członków Fundacji Języka Polskiego. Pamiętano także o najmłodszych, dlatego przygotowano kilka kategorii wiekowych, dzięki czemu już uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej będą mogli zmierzyć się z tekstem o odpowiednim dla nich stopniu trudności. To pozwala włączyć się w akcję całą rodziną!
Pieniądze przekazane przez portal Dyktanda.pl, powiększone o dobrowolne wpłaty od uczestników, wspomogą cel charytatywny lub społeczny, który zgromadzi najwięcej głosów od uczestników dyktanda.
Jak zaangażować się w akcję?
  1. Już teraz odwiedź stronę Dyktanda.pl i kliknij „Zapisz się do konkursu”.
  2. 11.11.2021 r. ponownie odwiedź stronę i napisz Dyktando na Święto Niepodległości o odpowiedniej godzinie, wskazanej dla Twojej grupy wiekowej.
  3. Między 16 a 21 listopada na www.dyktanda.pl dostępna będzie lista celów charytatywnych zgłoszonych wcześniej przez internautów. Zagłosuj na jeden z nich!
Każdy uczestnik to dodatkowa złotówka dla potrzebujących! Pokażmy, że razem możemy więcej!

Seniorze, zaszczep się przeciwko grypie!

Skończyłeś 65 lat, jesteś zameldowany na terenie Gminy Żary? Skorzystaj z darmowego szczepienia przeciwko grypie. Spiesz się bo termin jest bardzo krótki, tylko do 15 grudnia!
Wójt Gminy Żary  zaprasza seniorów Gminy Żary do korzystania z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie w ramach programu pn. „ Program szczepień profilaktycznych przeciwko grypie dla mieszkańców Gminy Żary w wieku 65 lat i więcej”
Szczepienia realizowane będą od 15 listopada do 15 grudnia 2021.
Warunkiem uczestnictwa w programie jest:
- zameldowanie w Gminie Żary
- posiadanie Karty Senior  65+ Gminy Żary
- ukończone 65 lat
Szczepienia będą realizowane w Łużyckim Centrum Medycznym ul. Strzelców 10, 68-200 Żary.
Termin szczepień prosimy ustalać w Łużyckim Centrum Medycznym  osobiście lub tel. pod numerem tel: 68 478 10 00 ,  godziny otwarcia:  poniedziałek – piątek 8:00 – 20:00.

 
Osoby, które nie posiadają Karty Senior 65+ Gminy  Żary  zapraszamy do wyrobienia jej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarach pok. 304. W budynku Gminy Żary Al. Jana Pawła II 6 ; 68-200 Żary.
Ze względu na krótki okres realizacji programu  zwracamy się z prośbą o niezwłoczne zgłaszanie się do Łużyckiego Centrum Medycznego.
 
Program jest finansowany z środków własnych Gminy oraz dotacji celowej na dofinansowanie  realizacji projektu polityki zdrowotnej w kierunku szczepień przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i więcej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Ważny komunikat dla Marszowa i Olszyńca

Informujemy, że woda  z sieci w Olszyńcu i Marszowie nadaje się już do spożycia bez uprzedniego przegotowania. Za wcześniejsze utrudnienia przepraszamy.
1 2 3 4 5 6 ... 48
Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb