Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Dzień Nauczyciela w naszej Gminie

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, zwany tradycyjnie Dniem Nauczyciela, święto to funkcjonuje od 1982 roku, a wprowadzone zostało ustawą – Karta Nauczyciela.
Tradycją w naszej Gminie stało się spotkanie wszystkich aktywnych zawodowo i emerytowanych pracowników oświaty z naszych szkół. Niestety trwająca nadal epidemia i ograniczenia z nią związane uniemożliwiły nam spotkanie w tak licznym i zacnym gronie.
Na spotkanie zaproszeni zostali Dyrektorzy szkół oraz pracownicy Centrum Usług Wspólnych Gminy Żary, którzy bezpośrednio związani są ze sprawami oświaty w naszej Gminie.
Spotkanie było okazją do wręczenia listów gratulacyjnych dla dyrektorów, a także sposobnością do złożenia na ich ręce życzeń i słodkich upominków dla wszystkich pracowników szkół. Jeszcze raz składamy serdeczne życzenia, dziękujemy za każdy uśmiech skierowany do naszych dzieci i życzymy by okazji do uśmiechu było bez liku.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Dzień Nauczyciela

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

0Galeria zdjęć: Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Zaproszenie

Stowarzyszenie Pro  Mentor zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji, szkół i przedszkoli zainteresowanych tematyką organizacji wolontariatu w ich placówkach na spotkanie w dniu 19 października 2021 r. o godzinie 17:00, sala konferencyjna przy ul. o. R. Kalinowskiego 3/1, 68-200 Żary.Zapisy telefoniczne pod numerem tel.: 531 477 970 oraz e-mail.
 

Z wizytą u seniorów w Neuhausen/Spree

Panie z Klubu Seniora z Mirostowic Górnych, zespół „Jarzębina” z Sieniawy Żarskiej oraz delegacja  Urzędu Gminy z Leszkiem Mrożekiem, gospodarzem Gminy Żary, 6 października 2021 r. pojechała z wizytą do naszej partnerskiej gminy Neuhausen/Spree w Brandenburgii.
Spotkanie zbiegło się z obchodami 27. Brandenburskiego Tygodnia Seniora. Delegacja została bardzo serdecznie przyjęta przez gospodarzy, a w programie wizyty znalazło się zwiedzanie „Archiwum Miejsc Nieistniejących” i kościoła w Horno. Miejscowość powstała 17 lat temu od podstaw. Zasiedlili ją mieszkańcy zlikwidowanych terenów na których albo jeszcze działają kopalnie odkrywkowe, albo tereny są po nich są rekultywowane. Zalewane tereny tworzą malownicze pojezierze.
Po południu seniorzy z Gminy Żary wzięli udział w oficjalnym otwarciu festynu seniorów w Haasow i wspólnym biesiadowaniu.
Spotkanie było okazją do integracji środowiska seniorów, a także wymiany doświadczeń pomiędzy seniorami z Polski i Niemiec.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

26Galeria zdjęć: seniorzy w Neuhausen

Koło Gospodyń Wiejskich z Marszowa nominowane do konkursu „Mistrzowie Agro 2021”

Twój sołtys, sołectwo a może rolnik z twojej wsi zwycięzcą największego w Polce plebiscytu wiejskiego i rolniczego? Czemu nie! 
Zgłośmy swoich kandydatów „Mistrzowie Agro 2021” z Gminy Żary, a potem konsekwentnie oddawajmy na nich głosy. Na razie nominację do nagrody uzyskało Koło Gospodyń Wiejskich z Marszowa.
 
Zgłoszenia do udziału w plebiscycie można dokonać wyłącznie za pomocą strony internetowej  do 24.10.2021 do godz. 23:59
 
13 października poznamy listę kandydatów, również wtedy rozpocznie się głosowanie.
W przypadku kategorii Sołtys Roku i KGW Roku, laureatów w powiatach poznamy na początku listopada. Awansują oni do wojewódzkiego finału zachowując głosy zdobyte od początku plebiscytu. Głosowanie w pierwszym etapie plebiscytu będzie trwało do piątku 5 listopada do godz. 22:00,a finał wojewódzki w tych kategoriach rozpocznie się w poniedziałek, 8 listopada. Głosowanie w wojewódzkim finale oraz w wojewódzkich kategoriach plebiscytu zakończy się w czwartek, 16 listopada. Zwycięzcy wojewódzkiego etapu głosowania zdobędą awans do ogólnopolskiego finału plebiscytu. Ogólnopolski finał plebiscytu rozpocznie się w poniedziałek, 23 listopada i potrwa do 30 listopada do godz. 21.

Uwaga! W Marszowie nie będzie prądu! Zobacz kiedy!

Informujemy, że  we wtorek, 12 października 2021 r. w godz. od 8:30 do 14:00
i w środę 13 października 2021 r. w godz. od 8:30 do 14:30 w Marszowie nr: 13,15,16,26,27,27A,30,31,32,33 wystąpią planowane wyłączenia energii elektrycznej.
Mieszkańców prosimy o wyrozumiałość.
 

Warsztaty dla organizacji pozarządowych

Prawidłowe przygotowanie ofert i rozliczanie się z przyznanych przez gminę dotacji – były głównymi punktami spotkania organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Żary.
Konsultacje  odbyły się 5. października  w Centrum Spotkań Mieszkańców w Lubomyślu. Nasze  zaproszenie przyjęli: Fundacja Natura Polska z Lubomyśla, Fundacja Pięknolesie z Sieniawy Żarskiej, Pro Mentor, Stowarzyszenie Przyjaciół Miłowic, Stowarzyszenie Łaz-Zielony Las, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi „Dolina Zielona”, Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2012 z Mirostowic Dolnych , Śpiewajmy Razem z Bieniowa, Stowarzyszenie Olbrachtów Razem, SSOK Piekarnia z Sieniawy Żarskiej, WKS Łaz, Sparta Grabik.  
W dyskusji uczestniczył Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary. Animatorem spotkania był Adam Szulczewski z „Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej„ w Zielonej Górze, który  omówił zasady składania ofert i rozliczania dotacji. Głos zabrali również przedstawiciele Fundacji Natura Polska zachęcając do utworzenia sieci współpracy organizacji pozarządowych na rzecz ochrony klimatu. Fundacja Pięknolesie oraz organizacja Pro Mentor zaprezentowały swoje projekty zapraszając do aktywnego udziału w nich.

Przedszkole w Grabiku ma już 10 lat!

Wyjątkowo hucznie świętowano  dzisiaj 10 urodziny Gminnego Przedszkola w Grabiku.
Uroczystość rozpoczęły występy dzieci, które ochoczo i z ogromnym urokiem zaprezentowały swoje talenty przed publicznością. Jej honorowymi gośćmi byli Leszek Mrożek, wójt gminy Żary, Barbara Karpowicz, skarbnik gminy, Barbara Gosławska, kierownik CUW, Danuta Semenków, dyrektor przedszkola wraz z personelem placówki.
Maluchy  śpiewały, tańczyły, recytowały, a każdy z gości z uśmiechem na ustach przypominał sobie beztroskie czasy dzieciństwa.
Nad przygotowaniem programu artystycznego czuwały  wychowawczynie i to im należy się wielki ukłon za przesympatyczne prezentacje dzieciaczków.
Leszek Mrożek, gospodarz gminy pogratulował dzieciom, rodzicom i nauczycielom, a na urodziny przyjechał z prezentami dla każdego maluszka.
Nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu i życzeń. Aby te się spełniły, w świeczki dmuchały wszystkie przedszkolaki!
10 rocznica powstania była też okazją do wspomnień i refleksji. W pierwszym roku pracy, do przedszkola w Grabiku uczęszczało 41 dzieci, dziś we wszystkich grupach jest ich 121.
-Wypiękniały sale, korytarze, powstał bajkowy plac zabaw, a dzięki wsparciu gminy dzieci korzystają z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych- podkreśla Danuta Semenków, dyrektor placówki.
Na koniec dzieci wraz z gośćmi odśpiewały stworzony specjalnie na tę okazję hymn przedszkola. A zaczyna się on tak: „W małej wiosce -Grabiku, pośród domów i drzew, jest to miejsce, gdzie co dzień słychać śpiew…”
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

41Galeria zdjęć: 10 lat przedszkola Grabik

Kondolencje

Kochajmy ludzi , bo tak szybko odchodzą...

II Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Żary

 
Wójt Gminy Żary - Leszek Mrożek i sołtys Mirostowic Dolnych - Zbigniew Witka zapraszają mieszkańców gminy na II Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Żary.
 
Zawody odbędą się w piątek, 8 października 2021 r., na terenie rekreacyjnym przy dawnym basenie w Mirostowicach Dolnych. Będzie to nocne łowienie suma karłowatego.
Dlatego też dla uczestników przewidziano jedną  kategorię wiekową, tj. powyżej 15 lat. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy zaczynają się w dniu zawodów od godz. 18.30 przy akwenie.
W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie zameldowani mieszkańcy gminy Żary. O zwycięstwie zadecyduje ilość wyłowionego suma karłowatego. Przypominamy, że uczestnicy przynoszą własny sprzęt, podbieraki, siatki i naczynia na ryby.
Harmonogram zawodów:
godz. 18.30 – zapisy
godz. 19.00 – rozpoczęcie wędkowania
godz. 20.30 – koniec wędkowania
ok. 21.20 – wręczenie nagród
Więcej informacji pod nr tel. 724 711 090.
 
1 2 3 4 5 6 ... 48
Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb