Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Aktualności

Wojewoda odwiedził Gminę Żary

Stanisław Perczyński, wieloletni sołtys Surowej, ale i hodowca koni, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Odznaczenie wręczył panu Stanisławowi wojewoda Władysław Dajczak, 29 września podczas uroczystości w Centrum Spotkań Mieszkańców w Lubomyślu.
- By podkreślić rangę wydarzenia, na spotkanie zaprosiliśmy radnych, dyrektorów naszych szkół oraz komendanta Gminnych Straży Pożarnych - mówi Leszek Mrożek, wójt Gminy Żary.- Praca i pasja takich ludzi jak pan Stanisław rozsławia naszą gminę na cały kraj.
Potwierdził, to sam S. Perczyński, nie kryjąc wzruszenia dodał, że dzięki hodowanym przez niego koniom wielkopolskim  Gmina Żary i Surowa znane są w całej Polsce.
Pan Stanisław od 1988 roku wraz z żoną Wiolettą prowadzi własne gospodarstwo rolne. Zajmuje się hodowlą bydła mlecznego i hodowlą koni wielkopolskich, wcześniej pracował w rolniczej spółdzielni produkcyjnej w Surowej
Od 1990 r. jest sołtysem wsi surowa, pełni tę funkcję z dwuletnią przerwą (2007-2011) do dnia dzisiejszego.  
Od 1993 roku zajmuje się hodowlą koni śląskich. Jego działalność rozsławiła miejscowość Surowa w naszej gminie.  Pan Stanisław promuje reprezentuje gminę  na wystawach hodowlanych koni śląskich, na wystawach regionalnych i krajowych.
To organizator licznych festynów i uroczystości, z których zgromadzone fundusze przeznacza dla dzieci i młodzieży (organizacja wypoczynku, spotkania integracyjne) oraz na wyposażenie szkoły. Jego działalność ma na celu zintegrowanie mieszkańców.
W 2015 r. po raz pierwszy zorganizował polową próbę zaprzęgową dzielności klaczy śląskich i amatorskie zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi. Dzięki tej imprezie cała Polska wie gdzie jest Gmina żary i miejscowość Surowa, a uroczystość organizowana jest cyklicznie co roku. Pan Stanisław Perczyński jest osobą bezinteresowną, uczynną oraz chętną do pomocy. Swoją postawą potrafi zmobilizować mieszkańców do działania i pomocy. Mieszkańcy mówiąc o panie Stanisławie, nazywają go „ostoją wsi”.
 
Wizyta wojewody była okazją do rozmów z włodarzem Gminy Żary, samorządowcami radnymi. W. Dajczak podziękował zebranym za współpracę oraz współdziałanie w wielu obszarach. Zaapelował również o dalsze propagowanie szczepień przeciw Covid-19 i zachęcanie do nich mieszkańców.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: wojewoda wybrane

Zapraszamy na Noc Spisu!

Przed nami ostatnie dni Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.  W czwartek, 30 września zapraszamy mieszkańców Gminy Żary do Urzędu Gminy Żary na  NOC SPISOWĄ. W Gminnym Punkcie Spisowym będzie możliwość spisania się nawet do północy!  Czekamy na Was, aby pomóc Wam w wypełnieniu OBOWIĄZKU! Zapraszamy, bo #LiczySięKażdy.

Uwaga! Fałszywe komunikaty o kwarantannie!

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron.

Jeszcze tylko 8 dni do końca spisu!

Do końca spisu pozostało 8 dni! Nie czekaj do ostatniej chwili i spisz się już dziś. Nasi radni już to zrobili. Pamiętaj, udział w #NSP2021 jest OBOWIĄZKOWY. Zapraszamy serdecznie, bo #LiczySięKażdy. 

Złota Polska Jesień łączy Pokolenia

Zapraszamy seniorów Gminy Żary wraz z wnukami na bezpłatne warsztaty artystyczne. Zajęcia odbędą się 4 .10. 2021 r. o godz. 16.00, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieniowie, oraz 11.10. 2021 r. w Bibliiotece w Lubanicach. Zapisy telefonicznie: 531 477 970, lub 535 381 279. Spieszcie się bo liczba miejsc jest ograniczona.  Organizatorem zajęć jest Stowarzyszenie Pro Mentor, a zadanie sfinansowane jest z budżetu Gminy Żary.

Kondolencje

Z wyrazami współczucia...

Chcesz założyć profil zaufany PUE? Przyjdź dziś do Urzędu Gminy Żary

Jeśli nie masz jeszcze profilu PUE, przyjdź na spotkanie z ekspertem z ZUS, który założy go za Ciebie. 
Zapraszamy do Urzędu Gminy Żary, 22 września 2021 r. od godz. 9.00 do 12.00
Pokój 106- I piętro- sala posiedzeń. 
Szczegóły na plakacie

Załączniki

Okrągłe jubileusze Jutrzenki i KGW z Olbrachtowa

W „Jutrzence” śpiewają już ćwierć wieku, a tradycje i kulturę ludową w Kole Gospodyń Wiejskich w Olbrachtowie krzewią już 55 lat.
18 września i zespół śpiewaczy i KGW z Olbrachtowa obchodziły podwójne jubileusze. Uroczystość w świetlicy wiejskiej w Olbrachtowie rozpoczęła witając gości Joanna Lewandowska, przewodnicząca koła. Przywołała sporo wspomnień z historii KGW, od kiszenia kapusty, darcia pierza, wicia wieńców po wycieczki, wieczorki towarzyskie, sylwestry. Przez ponad pół wieku nazbierało się tych wydarzeń. Obecnie w kole działają 24 panie i jeden pan.
Wszyscy zgodnie mówią,że tak naprawdę i zespół i koło to jedno. Wspólnie organizują większość imprez. Debiut „Jutrzenki”, datuje się na 1999 rok, zespół wystąpił podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Złotniku. Panie z „Jutrzenki” śpiewały na wszystkich Biesiadach, swój repertuar prezentują na  Świętach Plonów. Gościł ich także Pszczew, gdzie śpiewały podczas Jarmarków Magdeburskich. Podczas wizyty w Sopocie, panie z Olbrachtowa przekonały ekipę techniczną i weszły na znaną scenę Opery Leśnej. Wykonały a capella kilka piosenek zbierając oklaski przechodniów.
Zespół liczy 10 pań, kieruje nim Krystyna Łozińska. Wieloletnim instruktorem muzycznym był Jerzy Drzewiecki, a obecnie jest to Leszek Baworowski.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

41Galeria zdjęć: Jutrzenka

Smacznie, rodzinnie i piknikowo w Grabiku

 
Mieszkańcy całej gminy Żary bawili się w sobotę, 11 września na Pikniku Rodzinnym w Grabiku. Organizatorzy zatroszczyli się, aby nikt nie wyszedł z imprezy głodny, czy poczuł niedosyt wrażeń.
 
Pyszne, tradycyjne, polskie potrawy, począwszy od grochówki, pierogów, po grillowane karkówki i kiełbaski, domowe wypieki przyciągnęły na boisko w Grabiku tłumy mieszkańców gminy Żary. Dla gości przygotowane były darmowe degustacje potraw, owoce, drożdżówki, kawa, herbata. Organizatorzy pikniku, tj, Gmina Żary oraz Terenowy Oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp., zadbali nie tylko o bogaty program artystyczny, ale także całe mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, ale i całych rodzin.

Gości imprezy powitali jej gospodarze: Leszek Mrożek, Wójt Gminy Żary oraz Roman Jabłoński, zastępca Dyrektora Terenowego Oddziału KOWR w Gorzowie Wlkp. Zaproszenie na piknik przyjęła  Elżbieta Rafalska- Posłanka do Europarlamentu, Jerzy Materna- Poseł na Sejm RP, Tomasz Czajkowski- Prezes Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego oraz Roman Frankowski- zastępca Dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku.

Na scenie wystąpiły gminne zespoły śpiewacze (Mała Tęcza z Olbrachtowa, Karolinki z Grabika,Chabry ze Złotnika, Bieniowanki, Jarzębina z Sieniawy Żarskiej, Szyszynianki z Biedrzychowic Dolnych), można było obejrzeć pokazy taneczne Wiktora Dąbrowskiego, finalisty programu Mam talent, który jest mistrzem Europy i świata w stylu breackdance. Towarzyszyli mu tancerze a Akademii Tańca NDS Artura Niezgody w Żaganiu. Wiktor jest mieszkańcem Kadłubii w gminie Żary.
Na murawie boiska układ taneczny z piłkami zaprezentowały dla wszystkich uczennice z Zespołu Szkół w Grabiku. Występ przygotowały pod okiem opiekunki Iwony Cieślik.
Goście chętnie brali udział w zabawach, konkursach i grach zespołowych. Maluchy popisywały się znajomością segregacji śmieci, mężczyźni mogli sprawdzić się w obieraniu jabłek, aż pięć osób wzięło udział w quizie wiedzy na temat gminy Żary.

Dzieci oblegały dmuchane zamki stoiska malowania twarzy i plecenia warkoczyków, animatorów, którzy zabawiali je grami zręcznościowymi. I to wszystko za darmo. W dodatku z nagrodą dla każdego uczestnika. Długa kolejka ustawiała się także do kursującej wzdłuż boiska ciuchci i trampolin. Wzięcie miała fotobudka. Wystawę produktów regionalnych prezentowała ekipa gorzowskiego KOWR-u, Bieniowianki przyjechały z pajdami chleba i własnej roboty smalcem, Chabry ze złotnickim przysmakiem (grantar) -  opiekanych na smalcu ziemniakach,a Karolinki- z domowymi ciastami pierogami. Były lody, gofry, wata cukrowa popcorn.Sołectwo Grabik oferowało swoją słynną grochówkę i frytki.

Smakosze mogli spróbować grillowanej ryby „Martusi” z Lubomyśla, dziczyzny przygotowanej przez Koło Łowieckie Ponowa z Wymiarek,  zaopatrzyć się w rośliny i kwiaty z Ekologicznego  Gospodarstwa Rolnego Mikołaja Femlaka z Grabika, czy miody z pasieki Jacka Bieganskiego z Kadłubii. Sery oraz wędliny własnej roboty oferował Stary Folwark Pietrzyków.
Przepiękne cudeńka rękodzieła można było znaleźć na stosiku Joanny Wasilewskiej „Spełnienie”, „Zaplątanej Babci” Marioli Kotyni, ale i Klubu Seniora z Mirostowic Górnych.
Ze swoimi eksponatami przyjechała też Galeria Mi z Mirostowic Dolnych.
Sporo osób skorzystało ze szczepień przeciwko Covid- 19 i  spisało się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

A oto galeria zdjęć. Zobaczcie jak było!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

159Galeria zdjęć: PIKNIK KOWR

Zrób interes życia! Kup działkę na strefie inwestycyjnej w Gminie Żary!

Ceny naszych nieruchmości miło cię zaskoczą.
Masz ostatnią szansę na inwestycję swojego życia, bo już 24 września 2021 r. odbędzie się ostatni w tym roku przetarg na kupno działki na strefie inwestycyjnej w obrębie Kadłubia. To teren o powierzchni 0,8763 ha. Cena wywoławcza za nieruchomość to tylko 528 tys. zł!
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem,  śpiesz się bo zgłoszenia i wpłaty wadium należy dokonać najpóźniej do dnia 20 września 2021 r.
Szczegółowe informacje dot. przetargu i nieruchomości znajdziesz klikając w link:
1 ... 3 4 5 6 7 ... 48
Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb