Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

"Zieloni" Drożków

Wiejski Klub Sportowy „Zieloni” Drożków jest stowarzyszeniem zrzeszającym dzieci, młodzież, ich rodziców i sympatyków. To stosunkowo młoda drużyna, powołana do życia w lutym 2009 roku, dzięki mieszkańcom Drożkowa.
Podczas pierwszego walnego zebrania członków ustalono iż funkcje Prezesa klubu piastował będzie Henryk Domaracki, jeden z członków – założycieli. Wiceprezesem został wybrany Roman Bagiński, skarbnikiem Anna Kojowska, a sekretarzem klubu została Bożena Wiśniewska.
W czerwcu, na mocy Uchwały WKS „Zieloni” Drożków stał się członkiem Lubuskiego Związku Piłki Nożnej i dopuszczony został do rozgrywek mistrzowskich. Na boisku, „Zieloni” zadebiutowali w rundzie jesiennej 2009/2010, w klasie B rozgrywek seniorów. W sezonie jesiennym 2009 r. „Zieloni” wygrali jedno spotkanie plasując się na przedostatnim, 15-tym miejscu w tabeli.
 
 
Klasa Rozgrywek: „B”
Prezes klubu:               Henryk Domaracki      tel. 602 135 318
Wiceprezes klubu:     Roman Bagiński         tel. 723 317 480
Sekretarz klubu:        Bożena Wiśniewska   tel. 69 3634 716
Skarbnik klubu:         Anna Kojowska           tel. 792 433 638

Trener:  Andrzej Cholewiński
Kierownik drużyny:  Zenon Kojowski
Treningi: wtorek  i czwartek - godz.17.00-19.00 -  boisko sportowe  w Drożkowie,
Okres zimowy: poniedziałek i czwartek - godz. 16.00-18.00 - sala sportowa w Grabiku.
 
 
Najlepszy strzelec: Marcin Kleć (17 bramek w 11 meczach)
Najlepiej asystujący: Andrzej Cholewiński oraz Roman Femlak (5)
Punktacja Kanadyjska:
                       1. Marcin Kleć - 19 punktów  (17 bramek, 2asysty)
                       2. Roman Femlak - 8 punktów  (3 bramki, 5 asyst)
                       3. Mariusz Kojowski - 6 punktów (2 bramki, 4 asysty)
Imprezy sportowo-rekreacyjne, w których klub brał udział w sezonie 2010/2011:
  •   Rozgrywki  klasy „B”,
  •   Rozgrywki o Puchar Wójta – Bieniów 2011,
  •   Turniej rozpoczynający wakacje –Jabłoniec  2011,
  •   Turniej - Zabłocie 2011,
  •   Festyn „Noc Świętojańska” – Lubanice 2011,
  •   Festyn - Grabik lipiec 2011.
 

" Delta" Sieniawa Żarska

Początki zorganizowanej działalności sportowej w Sieniawie Żarskiej sięgają końca XIX wieku, kiedy to w listopadzie 1882 roku założono Towarzystwo Gimnastyczne Systematyczny rozwój Towarzystwa sprawił, że w okresie międzywojennym jego członkowie brali udział w zawodach m.in. w Monachium, Kolonii i Wrocławiu. Boisko sportowe (służące sportowcom także obecnie) powstało w 1923 roku, a w rok później postawiono w lesie obok boiska obelisk upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej sportowców, mieszkańców Sieniawy. Po II wojnie światowej, w 1948 roku, powstał w Sieniawie Żarskiej Klub LZS. Jednym z założycieli i pierwszym prezesem był Tadeusz Kokot. W latach następnych pełnili tą funkcję: Edward Makowiecki, Jerzy Tomkiewicz, Andrzej Mrożek i Ryszard Mrzygłocki. W latach 50-tych uprawiano kilka dyscyplin sportowych, ale podstawową sekcją była drużyna piłkarska, która jako jedyna nie przerwała działalności przez cały okres istnienia Klubu. Piłkarze z Sieniawy występowali początkowo pod nazwą LZS, potem POM Sieniawa, a obecnie Delta Sieniawa. Na początku lat 80-tych na dwa sezony awansowali do klasy A. Ciekawostka jest, ze w zespole grali bracia Józef i Mieczysław Traczowie – znani polscy zapaśnicy.
 
Kontakt
Prezes-Ryszard Mrzygłocki – tel. (68) 362 00 30
 

"Nobiles" Olszyniec

Ludowy Zespół Sportowy powstał w Olszyńcu około 1971 roku. Prezesem klubu wybrano Józefa Lechockiego. Drużyna piłki nożnej przez kilka sezonów brała udział w rozgrywkach ligowych. W Pucharze Polski edycji 1975/76 na szczeblu żarskiej delegatury zespół LZS Olszynie wygrał walkowerem spotkanie w I rundzie ze Spartą Grabik. Potem z powodów finansowych zespół zawiesił swoją działalność. Klub reaktywowano w 1998 roku. Pierwszym prezesem po około 20-letniej przerwie został Edward Kulikowski, kolejnym Jerzy Siniecki. W roku 2000 wybrano nowy zarząd klubu, a prezesem został Zbigniew Marczuka. Od sezonu 2000/2001 zespół bierze udział w rozgrywkach grupy I klasy B żarskiego podokręgu. Od jesieni 2003 roku Nobiles rozgrywa mecze na nowym boisku położonym obok szkoły podstawowej w Olszyńcu.
 
Kontakt
Prezes: Krystyna Kraszewska– tel. 68 374-11-49

 

"Mirostowiczanka" Mirostowice Dolne

Obecny Klub Sportowy powstał na bazie swoich dwóch poprzedników, działających w latach 40-tych i 50-tych na terenie wsi. 27 lutego 1947 roku założono przy Zakładach Ceramicznych, Klub Sportowy Budowlani, w którym oprócz piłki nożnej uprawiano też tenis stołowy i brydż sportowy. Pierwszym prezesem klubu został Aleksander Bókwarów, po nim obowiązki przejął Edward Grajcar. Trenerem piłkarzy był w owym czasie Stanisław Błahut. Drużyna grająca w ówczesnej klasie C, awansował w 1954 roku do klasy B. Wcześniej, bo w 1953 roku przy kopalni węgla brunatnego „Henryk” powstał Klub Piłkarski Górnik, którego prezesem wybrano Zygmunta Hawro. W roku 1956 doszło do połączenia obu klubów w jeden i przyjęcia funkcjonującej do dziś nazwy KS Mirostowiczanka Od roku 1957 sekretarzem klubu, a w latach 1964-1979 jego prezesem był Jerzy Różycki, którego zasługi dla mirostowickiego klubu są nieocenione. W połowie 1979 roku prezesem Mirostowiczanki wybrano Grzegorza Molińskiego, pełniącego tę funkcję do stycznia 2003 roku, z dwuletnią przerwą na prezesurę Stanisława Brukiewy. Klub posiada dwie drużyny piłkarskie: seniorów, grających w grupie III zielonogórskiej klasy A i trampkarzy starszych, grających w grupie II terenowej ligi trampkarzy starszych. W lipcu 2003 roku drużyna Mirostowiczanki zdobyła Puchar Wójta Gminy Żary, pokonując w finale WKS Łaz. Pomimo skromnych środków finansowych, klub stara się unowocześniać swoje obiekty i zaplecze sportowe. Przed kilku laty udało się położyć płytki w szatni, zainstalować ławki dla kibiców i założyć nową bramę przy wejściu na boisko sportowe. Do pełni szczęści brakuje utwardzonego dojazdu do boiska.
W sezonie 2003/2004, po wygranych barażach w Pogonią Wschowa, drużyna awansowała do zielonogórskiej Klasy Okręgowej.
Latem 2004 roku, przed dożynkami gminnymi, położono asfaltową nawierzchnię na drodze dojazdowej do boiska.

 
Kontakt
Prezes – Maziarz Zbigniew tel.  602 652 651
V-ice prezes – Kowalski Krzysztof  tel. 660 261 884
Skarbnik - Smoliński Andrzej  tel. 694 500 775
Sekretarz - Olszewski Julian tel. 889 066 998
Członek klubu- Marcinkiewicz Stanisław tel. 663 512 207
Członek klubu- Pawlak Przemysław  tel. 888 704 654
 
 

"WKS" Łaz

Boisko sportowe w Łazie powstało około 1911 roku i jest najwyżej położonym boiskiem w województwie lubuskim (197 m n p.m.). Pierwsze mecze powojenne rozgrywali na boisku w Łazie żołnierze radzieccy. W lipcu 2000 roku z inicjatywy młodzieży założono Wiejski Klub Sportowy Łaz. Rok wcześniej uporządkowano teren zaniedbanego od wielu lat boiska w czerwcu po raz pierwszy zgłoszono drużynę piłkarską do rozgrywek o Puchar Wójta Gminy Żary. Dzisiaj dzięki zaangażowaniu członków Klubu i wsparciu kibiców boisko prezentuje się bardzo dobrze, zbudowano szatnie, doprowadzono wodę, odgrodzono płytę boiska, zainstalowano oświetlenie. Przez cztery lata przewinęło się przez drużynę ponad 40 zawodników. Pierwszym trenerem był Ryszard Rogalski, po nim przez dwa lata zespół prowadził Zbigniew Bober. Od stycznia 2004 roku funkcję trenera objął Ryszard Mazurek. Drużyna WKS gra w klasie B, a największą szansę na awans miała w sezonie 2002/03. Mimo krótkiego stażu piłkarskiego drużyna WKS była finalistą Pucharu Polski na szczeblu podokręgu, ćwierćfinalistą Turnieju Piłkarskiego Łęknica Cup 2003 i finalistą rozgrywek o Puchar Wójta w 2003 roku. Od sezonu 2003/04 klub posiada także drużynę trampkarzy starszych, którzy biorą udział w rozgrywkach na szczeblu podokręgu. Opiekunem i trenerem drużyny jest Andrzej Staszczyk. Wiosną 2004 roku opiekę nad drużyną juniorów młodszych przejął Tadeusz Horożaniecki. Jesienią z funkcji prezesa zrezygnowała Janina Wilga (pierwszy prezes WKS od 2000r.), a Zarząd Klubu powierzył obowiązki prezesa dotychczasowemu wiceprezesowi Tadeuszowi Horożanieckiemu. Wiosną 2005 roku (po przegranym meczu ze Spartą Grabik) z funkcji trenera i gracza zrezygnował Ryszard Mazurek.
W kwietniu 2005r. rozpoczęto renowację płyty boiska w Łazie. Rozplantowano nawiezioną ziemię i posiano trawę.

 
Kontakt
Prezes: Janina Wilga – tel. 0-691 546 991

"Błękitni" Olbrachtów

Nazwa drużyny bierze początek w 1957 roku i pochodzi od koloru pierwszego zakupionego kompletu stroi piłkarskich. Prezesem i trenerem był w tamtym czasie Krystian Hawełka. Ligowe granie rozpoczęto od najniższej klasy rozgrywek i powoli drużyna pięła się w górę. Od siedmiu sezonów zespół Błękitnych występuje w rozgrywkach zielonogórskiej klasy okręgowej, czyli tzw. V lidze. Po Krystianie Hawełce Klubowi prezesowali: Stanisław Szałęga, Stanisław Kuszchals i od 2003 roku Adam Duda, będący jednocześnie grającym zawodnikiem. Trenerem drużyny seniorów jest Władysław Stefańczyk. Największym osiągnięciem w historii Klubu był udział drużyny Błękitnych w finale wojewódzkim Pucharu Polski w roku 2000. Rozegrany w Krośnie Odrzańskim mecz z Pogonią Świebodzin zakończył się przegraną drużyny z Olbrachtowa 0:3. W lipcu 2003 roku zaczęto tworzyć w Klubie drużynę trampkarzy i już we wrześniu młodzi adepci piłki nożnej rozpoczęli rozgrywki w grupie II terenowej ligi trampkarzy starszych żarskiego podokręgu. Opiekunem i trenerem trampkarzy jest Krystian Hawełka. Klub doczekał się niezłego obiektu sportowego. Jednak bolączką działaczy jest wciąż niedokończony remont i przebudowa szatni. w 2004 roku wykonano nawierzchnię asfaltową na drodze dojazdowej do boiska.
 
Kontakt:
Prezes: Andrzej Grębowiec - tel. 602-795-876

"Sparta" Grabik

Sparta Grabik
Wiejski Klub Sportowy Sparta Grabik powstał w 1964 roku, za sprawą dwóch pasjonatów: Stefana Trzeciaka i szesnastolatka Ryszarda Fijałka. W klubie działały dwie sekcje: piłki nożnej i tenisa stołowego. Obie nie wymagały zbyt wielu nakładów środków finansowych. W 1965 roku drużynę piłkarską zgłoszono do rozgrywek ligowych klasy C. Duże zaangażowanie działaczy, zawodników i mieszkańców całej wsi w ciągu dwudziestu lat istnienia Klubu zaowocowało pięknym obiektem sportowym na terenie wsi. Zbudowano stadion wiejski z prawdziwego zdarzenia z widownią na 1 500 miejsc, bieżnią, skocznią, kortem, zadaszeniem dla zawodników rezerwowych, szatnią sportową i krytą trybuną. W roku 1987 obiekt sportowy w Grabiku zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Boisko Sportowe na Wsi. W latach następnych powstała obok boiska hala widowiskowo-sportowa. Na owe czasu bardzo nowoczesna. Zakupiono także autobus, którym zawodnicy dojeżdżali na mecze, a mieszkańcy wsi na różne uroczystości. Funkcję prezesa piastowali kolejno: Ryszard Fijałek, Czesław Flaga (od 1989) i Bogusław Olbryś (od 1995). Początkowo klub z Grabika, tak jak i inne okoliczne kluby borykał się z dużymi problemami finansowymi, które omal nie doprowadziły do zawieszania jego działalności. Oprócz drużyny piłkarskiej aktywnie działała sekcja tenisa stołowego, która w 1979 roku zajęła 4 miejsce w rozgrywkach A klasy i po zwycięskich meczach barażowych awansowała do klasy okręgowej. Drużyna piłkarska przeżywała wzloty i upadki. Brała udział w rozgrywkach ligowych od klasy C do A. Najbardziej znanym i utytułowanym wychowankiem Klubu jest Andrzej Lesiak, obecnie trener drugoligowego austriackiego zespołu SV Ried. Zaczynał przygodę z piłką nożną jako piętnastolatek, po roku gry w pierwszej drużynie Sparty przeszedł do III –ligowego Fadomu Nowogród Bobrzański, by półtora roku później grać już w I-ligowym GKS Katowice. Po GKS były zespoły Tirol Innsbruck, Dynamo Drezno i Rapie Wiedeń. A. Lesiak był także reprezentantem Polski w latach 1990-93.

"Fax" Bieniów

Pierwszy klub sportowy w Bieniowie powstał w 1948 roku. Początkowo boisko piłkarskie znajdowało się w lesie na terenie górnego Bieniowa, później kilka razy zmieniało lokalizację. Teren obecnego boiska został przekazany Klubowi przez Urząd Gminy. Piłkarze kompletowali sprzęt sportowy w różny sposób. Ciekawostkę stanowi, że pierwszą piłkę kupiono w ramach handlu wymiennego. Żyd, właściciel sklepu, sprzedał ją za trzy kury z bieniowskich kurników, kolejną nabyto za 100 kilogramów rabarbaru. W latach pięćdziesiątych było jeszcze mało zarejestrowanych drużyn piłkarskich, na mecze nawet do miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów, piłkarze jeździli rowerami. Meczy było mało, dlatego często rozgrywano towarzyskie spotkania z drużynami sąsiednich wsi lub po prostu pomiędzy mieszkańcami Bieniowa. Pierwszym prezesem Klubu był Józef Zaleszczak, w latach 1948-1956. Po nim funkcję pełnili kolejno: Edmund Tabaczyński (1957-64), Stanisław Kozaczyński (1968-72), Zbigniew Kowalczewski (1972-82), Wiesław Zaleszczak (1982-84), Józef Jeremicz (1984-1985), Lech Bożek (1985-87), Jacek Kaźmierczak pełni funkcję od 1987 roku. W swojej sportowej historii drużyna piłkarska z Bieniowa brała udział w rozgrywkach piłkarskich od klasy D do A. Obecnie zespół występuje w rozgrywkach grupy I klasy B żarskiego podokręgu. Na swojej sportowej drodze drużyna spotykała się także z wyżej notowanymi rywalami. Były to m.in. mecze z Budowlanymi Lubsko (Puchar Polski), Promieniem Żary (Spartakiada Ziemi Żarskiej), Zastalem Zielona Góra czy sparingi z Fadomem Nowogród Bobrzański, Błękitnymi Krzystkowice i Zielonymi Bogaczów. Bardzo często bieniowscy sportowcy lokowali się w ścisłej czołówce rozgrywek na szczeblu gminnym. W roku 1978 podczas Gminnego Turnieju Ludowych Zespołów Sportowych zajęli III miejsce w piłce nożnej i III miejsce w piłce siatkowej mężczyzn.
 
Kontakt:
Prezes: Jacek Kaźmierczak – tel. 600 548 442,  dom. (68) 363 02 42
 
 

" Zieloni" Złotnik

Ludowy Zespół Sportowy „Zieloni” Złotnik uczestniczy w rozgrywkach Klasy „B” prowadzonych przez Lubuski Związek Piłki Nożnej / Podokręg Żary. Działalność klubu piłkarskiego w Złotniku reaktywowana została 11.08.2008r. podczas Walnego Zebrania Dnia 20.01.2010r. W aktualnie trwającym sezonie 2011/2012 zespół plasuje się na 13. miejscu w tabeli liczącej 14 drużyn, mając w swoim dorobku skromną ilość sześciu punktów. W przerwie zimowej, dzięki uprzejmości Urzędu Gminy i dyrekcji Szkoły Podstawowej w Złotniku, zawodnicy trenują 2 razy w tygodniu na Sali gimnastycznej SP Złotnik. Zajęcia odbywają się w środy i piątki w godzinach 17-19. Stanowisko kierownika drużyny piastuje prezes Marek Janikowski, który jest również kapitanem zespołu. Nieoficjalnie w prowadzeniu klubu pomaga Daniel Kuczak, założyciel i były piłkarz Zielonych Złotnik.
Skład Zarządu „Zielonych” Złotnik:
Marek Janikowski – Prezes tel. 880 244 252   
Stanisław Zielonka – Wiceprezes
Patryk Ostrowski – Sekretarz
Kamil Żak – Skarbnik
Mirosław Budasz – Członek
 

" Huragan" Lubomyśl

Początków działalności drużyny piłkarskiej w Lubomyślu należy szukać w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Wtedy to zorganizowano drużynę, która pod nazwą Ludowy Zespół Sportowy Lubomyśl, członek Zrzeszenia LZS-ów, rozpoczęła swoje występy w ligowych rozgrywkach ówczesnej klasy D. Człowiekiem, który podjął się trudu organizacji drużyny i został pierwszym prezesem klubu sportowego był Janusz Floryjańczyk. Trzon drużyny stanowili zawsze miejscowi gracze, a dziś to ich synowie decydują o sile drużyny. W sezonie 1978-79 LZS Lubomyśl zaliczony został do najlepiej pracujących klubów żarskiej delegatury OZPN. Z okazji obchodów Święta Pracy w 1983 roku, podczas festynu sportowo-rekreacyjnego w Lubanicach o Puchar Naczelnika Gminy Żary, zwycięzcą turnieju piłkarskiego został LZS Lubomyśl. Sportowcy z tej miejscowości zdobyli także pierwsze miejsce w turnieju siatkarskim. Po awansie z klasy D, drużyna przez większy okres swojej działalności występowała w rozgrywkach o mistrzostwo klasy C. Po reorganizacji rozgrywek w drugiej połowie lat 80-tych sportowcy zmagają się w klasie B. Nazwę Huragan przyjęto w połowie lat 80-tych i pod tym szyldem drużyna występuje obecnie. W 1999 roku prezesem Klubu został Grzegorz Perucki, a obowiązki wiceprezesa przyjął Marcin Kuros. Drużyna Huraganu wielokrotnie brała udział w rozgrywkach finałowych o Pucha Wójta Gminy Żary, a w roku 2000 udało jej się zdobyć to cenne trofeum. Najlepszym sezonem w ostatnich latach był sezon 2000/2001, w którym drużyna po rewelacyjnej grze „otarła się” o baraże o awans do klasy A.
 
Kontakt
Prezes, Marcin Kuros – tel. (68) 374 14 60
1 2 3 4 5
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE