Zespoły Śpiewacze

Łazowianki z Łazu

  • 23-04-2018
Zespół „Łazowianki” pochodzi jak nazwa wskazuje z Łazu. Powstał w 1972 roku z inicjatywy kobiet, które we wsi Łaz postanowiły szerzyć piękno kultury wiejskiej i zaszczepić je młodemu pokoleniu. Jednak potem zespół zniknął ze sceny kulturalnej wsi. W 1992r. działalność „Łazowianek” została wznowiona. W ciągu pięciu lat uczestnictwa zespołu w Ogólnopolskich Spotkaniach Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie pięciokrotnie zakwalifikował się do Koncertu Galowego. W 1997 roku „Łazowianki” gościły na wyspie Wolin w ramach II Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej, kolejne cztery lata to występy z większymi lub mniejszymi osiągnięciami na tym festiwalu.
Zespół występował przed publicznością Gubina i Guben. W 2000r. w ramach „Tęczy Polskiej” w Polanicy Zdroju śpiewali w gronie najlepszych zespołów z Polski. Często też włącza się w akcje charytatywne bądź wspomagające inicjatywy kobiet. Stąd ich wielokrotny udział w „Marszu Nadziei” organizowanym przez Stowarzyszenie „Amazonki”.
Za działalność na niwie kultury miejscowego KGW, którego członkinie zespołu stanowią przeważającą większość, zostało odznaczone Medalem „Wiernym Tradycji Staszicowskiej”. Zespół może pochwalić się również Złotą Odznaką „Za Zasługi Dla Kół Rolniczych”. Teresa Oleszewska, która prowadzi zespół, za całokształt swojej pracy otrzymała odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury oraz Srebrny Krzyż Zasługi.
Jak każdy z zespołów „Łazowianki” uczestniczą we wszystkich imprezach o charakterze świeckim lub kościelnym.
 
                                    Kierownik - Cecylia Taczkowska, tel. 794 655 551
 
                     

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją