Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Zespoły Śpiewacze

Jarzębina z Sieniawy Żarskiej

Przy Kole Gospodyń Wiejskich w Sieniawie Żarskiej w 1999 roku powstał zespół „Jarzębina”. Na scenie zadebiutował w maju 1999 roku podczas „Biesiady ‘99” zorganizowanej przez „Wesołą Gromadę” z Mirostowic Górnych. Panie z Sieniawy Żarskiej niemalże z marszu znalazły się w gronie laureatów zakwalifikowanych do VII Ogólnopolskich Spotkań Grup Śpiewaczych „Ziemi i Pieśni” w Szprotawie. Zespołowi na organach akompaniowała Agnieszka Morżak – uczennica sieniawskiego gimnazjum. Potem była seria występów związanych z dożynkami i występ podczas Święta Plonów Powiatu i Gminy Żary, które odbyło się w Złotniku. Występ zespołu spodobał się na tyle, ze został zaproszony do sąsiedniego Trzebiela, aby uświetnić tamtejsze Święto Plonów. Potem były kolejne imprezy, na których można było zobaczyć „Jarzębinę” m.in.: w Bieniowie na „Święcie Pieczonego Ziemniaka” i udział w Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Zielonej Górze.
W 2000 roku „Jarzębina” była gospodarzem V Biesiady Śpiewaczej, w której uczestniczyli także zaproszeni goście z Chóru Żeńskiego z Cottbus (Niemcy). Z tym chórem „Jarzębina” nawiązała ściślejszą współpracę. Na VII Ogólnopolskim Spotkaniu Grup Śpiewaczych w Szprotawie zespół z Sieniawy Żarskiej otrzymał dwie nagrody rzeczowe i nawiązał liczne kontakty z innymi zespołami.
Ponieważ „Jarzębina” specjalizuje się w folklorze kresowym zaistniałą na Ogólnopolskim Przeglądzie Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska” w Polanicy Zdroju. Zdobyła tam nagrodę II stopnia. Ich kresowe śpiewanie dostrzegli działacze PTTK z Poznania, zapraszając zespół do Lubonia k/Poznania. Zespół można było usłyszeć na antenie Radia Zachód, został też laureatem ścisłego finału konkursu „Ziemia i Pieśń” zdobywając tym samym Puchar Prezesa Radia Zachód. Zespół nagrał też własną płytę CD.

 
                               Kierownik: Sylwia Romanowska, tel. 68 362-00-39
 
                        

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
e-mail
EPUAP:
/GminaZary/SkrytkaESP
/GminaZary/skrytka
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej