Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Zespoły Śpiewacze

Dolina Nowego Sołońca ze Złotnika

W Złotniku od 1991 roku istnieje zespół pod nazwą „Dolina Nowego Sołońca”. Nazwa pochodzi od miejscowości na Bukowinie - Nowy Sołoniec, która jest zamieszkana przez Polaków. „Górale” ze Złotnika mogą pochwalić się wieloma występami w kraju i za granicą. Do najistotniejszych należą: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania” w Jastrowiu i Pile, Krajowy Przegląd Zespołów Ludowych KGW w Kielcach, Światowy Zjazd Górali Polskich w miejscowości Ochodzita k/Koniakowa, Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Do tego należy dodać wyjazdy na Bukowinę i goszczone u siebie, w Złotniku, zespoły z Polski i zza granicy.
Zespół bierze także udział w okolicznościowych festynach czy spotkaniach charytatywnych. Swoim występem uświetnił I Gimnazjadę Regionalną w Sieniawie Żarskiej. Uczestniczył także
w zielonogórskich Spotkaniach Grup Kolędniczych i Jasełkowych i wielu innych imprezach.
Skład zespołu jest wielopokoleniowy, składa się z członków kilkunastu rodzin. Od początku istnienia „Doliny Nowego Sołońca” przewinęło się około 300 osób.
Z imponującego zbioru trofeum górali czadeckich ze Złotnika warto odnotować: I miejsce na I Krajowym Przeglądzie Zespołów Ludowych KGW w Kielcach (1985), III miejsce w kategorii zespołów autentycznych na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (1987), III miejsce jako Zespół oraz III miejsce dla Kapeli w Festiwalu Folkloru Górali w Żywcu w 1988r., I miejsce dla Kapeli, III miejsce dla Grupy Śpiewaczej także na tym samym festiwalu w 1989r. (Zespół otrzymał wówczas Srebrne Serce), Złota Ciupaga dla kapeli na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Muzycznie i układami tanecznymi grupa nawiązuje do korzeni swoich ojców górali. Bezsprzecznym argumentem jest gwara, w której pieśni są wykonywane i taniec wykonywany w rytmie żywiołowej muzyki.
 
                                         Kierownikiem jest Wiktor Bryjak- tel. 68 374-12-7
 
                            

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
e-mail
EPUAP:
/GminaZary/SkrytkaESP
/GminaZary/skrytka
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej