Aktualności

Dziś światowy Dzień Rzucania Palenia. Nie czekaj, rzuć nałóg już dzisiaj!

  • 19-11-2020
19 listopada obchodzony na całym świecie, jako Dzień Rzucania Palenia nie tylko zmusza do refleksji, ale i zachęca palaczy do podjęcia walki z nałogiem.
Dane Światowej organizacji Zdrowia mówią, że co roku palenie tytoniu zabija 7 mln ludzi na całym globie i blisko 1 mln tzw. biernych palaczy. Nikotyna wywołuje nie tylko choroby serca, płuc, układu krążenia, udary, ale i groźne nowotwory. Dym papierosowy zawiera ponad 7 tysięcy związków chemicznych. Co najmniej 250 wśród tych substancji jest szkodliwa, a 70 ma działanie rakotwórcze. Palący papierosy wdycha smołę, radioaktywny polon, nikiel, cyjanowodór, formaldehyd, amoniak oraz tlenek węgla, który tworząc z hemoglobiną kompleks zwany karboksyhemoglobiną sprawia, że krew staje się gorzej natleniona.
 
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak toksyczny jest dym papierosowy dla tzw. biernych palaczy. Dym unoszący się z żarzącej się końcówki papierosa jest czterokrotnie bardziej toksyczny niż ten, którym zaciąga się palacz.
Badania przeprowadzone przez ekspertów ds. zdrowia publicznego WHO wykazały, że palacze są bardziej narażeni na ciężką chorobę z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi. COVID-19 to choroba zakaźna, która atakuje przede wszystkim płuca.
A jakie korzyści płyną z rzucania palenia? Badania naukowe wskazują, że walka z nałogiem nie tylko poprawia jego jakość, ale wydłuża życie nawet o 10 lat. Pozwala nam też odciążyć domowy budżet, ale i zaoszczędzić na wydatkach związanych z opieką zdrowotną chorych.
 
Pomoc w rzuceniu palenia można uzyskać nieodpłatnie w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108 lub 22 211 80 15. Pracujący tam konsultanci pomogą opracować plan rzucenia palenia i będą wspierać na wszystkich jego etapach. 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją