Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

O gminie

Gmina Żary

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia, położonej w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego, na pograniczu Niziny Wielkopolskiej i Niziny Śląskiej, Gminy Żary, zajmującej głównie tereny Wysoczyzny obejmujące Wzgórza Żarskie, leżące na północ od wsi Łaz i osiągające wysokość 229 m n.p.m.. Jest to miejsce wyjątkowe, przyciągające pięknem krajobrazu i szerokimi możliwościami rozwoju. Bogactwem Gminy Żary, oprócz ziemi i ludzi jej wiernych są kultura i tradycje, ukształtowane przez stulecia, od kiedy Polska pojawiła się na mapie Europy. Burzliwe losy naszego kraju spowodowały, że wiele wartości tego dziedzictwa utraciliśmy, niektóre zostały i w obecnym czasie są docenione, przeżywają prawdziwy renesans. Społeczności lokalne odzyskują z dumą swoją tożsamość. Zbierają legendy, przepisy kulinarne, odtwarzają stare umiejętności, zwyczaje i obrzędy, przypominają lokalną historię. Kulturalną wizytówką Gminy są aktywnie działające zespoły śpiewacze. To dzięki nim pielęgnowane i utrwalane są zwyczaje tradycji ludowej oraz dziedzictwa kulturowego.
Działający w Złotniku zespół Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca” promuje Gminę na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Dorobek kultury żarskiej wsi to folklor i tradycje regionalne, prezentowane podczas różnego rodzaju festiwali kultury wiejskiej, dożynek i świąt okolicznościowych. Szczególnym przykładem są corocznie obchodzone święta plonów. Dożynki organizowane w bogatej oprawie folklorystycznej wpisują się w piękną kartę gminnej tradycji oraz są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią swoistego rodzaju wyraz hołdu i święta dziękczynienia społeczności wiejskiej najściślej związanego ze swoim gospodarstwem i ziemią. Głównym animatorem tradycji ludowych, organizatorem i sojusznikiem w kultywowaniu tradycji i obrzędów ludowych są Koła Gospodyń Wiejskich, wywierające wpływ na wiejskie życie we wszystkich jego aspektach. KGW zajmują się głównie kultywowaniem tradycji – poprzez m.in. podtrzymywanie i doskonalenie sztuki kulinarnej, muzykowanie, promowanie i sprzedaż wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego.
Bogata na przestrzeni wieków historia, nie była łaskawa dla Gminy Żary. Upływ czasu niszczył jej zabudowę i pozbawił wielu pamiątek przeszłości. Spośród ocalałych zabytków architektury można między innymi podziwiać: Kościół romański w Biedrzychowicach Dolnych - najstarszy zabytek architektoniczny na ziemi żarskiej, jedyna zachowana budowla romańska, w Grabiku – zabytkowy folwark z parkiem z połowy XIX w., w Lubanicach - kamienny kościół z około XIII wieku, należący do najstarszych budowli w regionie. Zbiorami zabytków kultury materialnej i duchowej przyciąga Izba Dziedzictwa Kulturowego w Bieniowie. Tu znajdziesz historię, której szukasz, ocaloną od zapomnienia.
Licznie działające fundacje, stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe organizują uroczystości środowiskowe, integrując i mobilizując środowiska do wspólnego działania. Na szukających ucieczki od zgiełku miasta i odpoczynku od codziennych zajęć, czekają gospodarstwa agroturystyczne oferując nie tylko noclegi, ale również, niczym niezastąpiony kontakt z naturą. Rozwijanie pasji sportowych zapewnia kompleks ogólnodostępnych boisk „Orlik”, boiska wielofunkcyjne, boiska do plażowej piłki siatkowej oraz boiska piłkarskie. Zlokalizowana wzdłuż pięknej, wijącej się w głębokich wąwozach rzeki Szyszyny i wpleciona w żółty szlak turystyczny Lubsko - Gorzupia Ścieżka przyrodniczo-leśna „Dolina Szyszyny” służy lepszemu poznaniu bogactwa Ziemi Lubuskiej, jej dziedzictwa kulturowego oraz piękna krajobrazu. Na jej trasie możemy podziwiać sześć dębów szypułkowych oraz klon pospolity, które są pomnikiem przyrody. Jednym z okazów godnych obejrzenia jest ponad dwustuletni Dąb „Maciej” otoczony ochroną prawną ze względów naukowych i historycznych. Gmina Żary to potencjał inwestycyjny, z dobrą lokalizacją i dostępnością transportową do inwestycji, to także działania władz nad rozwojem infrastruktury technicznej na terenie gminy .Każdy inwestor decydujący się na rozpoczęcie działalności gospodarczej bądź zamierzający rozszerzyć już prowadzone przedsięwzięcie spotka się tu z życzliwym przyjęciem, wysokim standardem obsługi ze strony władz samorządowych oraz akceptacją i serdecznością lokalnej społeczności. Gmina Żary to miejsce, gdzie warto zarówno inwestować, jak i zamieszkać. To Gmina, w której pamięta się o historii i dba o tradycję. Gmina Żary swym pięknem zachwyca oraz serdecznie zaprasza.
Baner: ukraina_pomagamyBaner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zary
Baner: baner_sciekiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Czyste powietrzeBaner: odpady_harmonogram
Baner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_banerBaner: swiatlowod
Baner: euroregion_nsbBaner: PSE

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
e-mail
EPUAP:
/GminaZary/SkrytkaESP
/GminaZary/skrytka
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej