Logo: BIP Logo: Facebook
  • Wersja językowa:
  • PL
  • EN
  • DE

Wydarzenia

Gminne Święto Plonów

Mieszkańcy  Gminy Żary podziękowali za tegoroczne plony podczas Gminnego Święta Plonów, które odbyły się tym razem 22 sierpnia 2021 r, w Biedrzychowicach Dolnych. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców i zaproszonych gości, mimo deszczu, który spadł przed rozpoczęciem mszy świętej. Goście mogli też podziwiać pięknie udekorowaną wieś, scenę,  no i bajeczne wieńce dożynkowe.
Tegoroczne dożynki były nieco skromniejsze, bo nie było tradycyjnego korowodu, ale przysłowiową „robotę” zrobiły wieńce. A było ich w tym roku aż 28. Jeden przywiozła delegacja z niemieckiego Neuhausen Spree, naszej partnerskiej gminy. W naszym święcie uczestniczyła również delegacja drugiej partnerskiej gminy Gablenz z burmistrzem Dietmarem Noackiem.
Polową mszę inaugurującą Gminne Święto Plonów odprawił ks. Proboszcz Ryszard Walner. Po mszy świętej Roman Rutkowski, sołtys Biedrzychowic Dolnych przekazał bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów na ręce Leszka Mrożka - Wójta Gminy Żary, gospodarza okrojonych w tym roku dożynek. Zaraz po tym wójt przywitał wszystkich zaproszonych gości, ale i mieszkańców gminy i tradycyjnie już podzielił się z nimi dożynkowym chlebem. W oficjalnym przemówieniu gospodarz gminy wyraził swoje uznanie dla pracy rolników, podziękował za ich trud i codzienny wysiłek.
 
Święto Plonów było również okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych rolników w Gminie Żary. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wójt Leszek Mrożek wręczył: Mateuszowi Szymczykowi ze Złotnika, Marianowi Ostrowskiemu ze Złotnika i Annie Kazimierowskiej także ze Złotnika. Złoty Medal Zasłużony dla Lubuskiego Rolnictwa przyznany przez Lubuską Izbę Rolniczą otrzymał Jan Rewaj ze Złotnika.
 
Kulminacyjnym punktem Gminnego Święta Plonów 2021 r. był konkurs wieńca dożynkowego. Pod ocenę j trafiło 27 wieńców, które zachwycały pomysłowością i kunsztem wykonania. Jury w składzie: Mariusz Pękala, Ewa Kusion oraz Anna Polak wyłoniło zwycięzców oraz przyznało wyróżnienia w dwóch kategoriach.
 W kategorii wieniec tradycyjny: I miejsce KGW Mirostowice Górne -  nagroda w wysokości 1500 zł, II miejsce KGW Olbrachtów– nagroda 1200 zł, a III miejsce zespół śpiewaczy “Karolinki” z Grabika – nagroda 1000 zł.  Wyróżnienie i bon o o wartości 700 zł przypadło - KGW i „Łazowiankom” z Łazu.
W kategorii wieniec współczesny I miejsce zdobył zespół śpiewaczy „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych – nagroda 1500 zł, II miejsce zespół śpiewaczy „Jutrzenka” z Olbrachtowa – nagroda 1200 zł i III miejse- Estera Rzeszut, Agnieszka Stodolskai Angelika Janiak z Włostowa ( nagroda 1000zł) . Jury i tu przyznało wyróżnienie KGW Grabik i bon na 700 zł.  Pozostali uczestnicy otrzymali upominki pocieszenia w postaci talonu na kwotę 500 zł.
Dla wieńca przywiezionego przez gości z Neuhausen Spree na czele z burmistrzem Dieterem Perko, wójt Leszek Mrożek wręczył nagrodę specjalną.
Słowa uznania, podziękowania za organizację Gminnego Święta Plonów skierował też do sołectwa Biedrzychowice Dolne. W ślad za nimi poszedł też talon o wysokości 1000 zł.
 Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę, którą rozpoczął swoim występem zespół „Szyszynianki” z Biedrzychowic Dolnych.
       

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

108Galeria zdjęć: dozynki gminne galeria

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Na co idą moje pieniądze?Baner: konsultacjeBaner: info_z_gminy_zaryBaner: Gospodarka odpadami
Baner: odpady_harmonogramBaner: SIP GISONBaner: e-mapaBaner: sms_baner
Baner: zwik_kanalizacjaBaner: swiatlowodBaner: euroregion_nsb

Kontakt - stopka

Gmina Żary

URZĄD GMINY ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
 
tel. 68 470-73-00
fax. 68 470-73-03
 
 
Nr konta: PKO BP
75 1020 5402 0000 0602 0351 3405
 
GMINA ŻARY
Al. Jana Pawła II 6
68-200 Żary
 
NIP 9282078465
REGON 970770681

GMINA ŻARY w pigułce

Gmina Żary to gmina wiejska w województiwe lubuskim, w powiecie żarskim. Zajmuje powierzchnię 294 km kw. i liczy 12 242 mieszkańców, zamieszkujących dwadzieścia cztery sołectwa. Sąsiaduje z gminami: Jasień, Lipinki Łużyckie, Przewóz, Wymiarki, Iłowa, Żagań,...
więcej